Letošní Vánoce budou skromnější, Češi plánují utratit za dárky průměrně o 1000 Kč méně

15.12.2020

Vánoce budou ovlivněny pandemií koronaviru, Češi na nich plánují šetřit. Více než každý čtvrtý (28 %) uvedl, že letos omezí množství vánočních dárků, skoro šestina lidí (15 %) zase vybírá levnější dárky než v předchozích letech. Průměrně za ně Češi plánují utratit 5200 Kč, což je o 1000 Kč méně než respondenti uváděli v roce 2018. To vyplývá z listopadového průzkumu Sberbank o platebních zvyklostech. Z něj také vychází, že více jak čtvrtina Čechů (28 %) nakupuje letos vánoční dárky primárně na e-shopech.

Češi plánují za dárky utratit o 1000 Kč méně než před dvěmi lety

Letošní Vánoce budou v řadě rodin ve znamení šetření. Promítá se to i do průměrné částky, kterou Češi plánují utratit za dárky. Podle průzkumu Sberbank by měly letos každého vyjít průměrně na 5200 Kč, což je o 1000 Kč méně než lidé deklarovali v roce 2018 ve vánočním průzkumu banky. „Z našeho průzkumu vyplývá, že třetině lidí (32 %) letos v důsledku koronaviru a souvisejících opatření klesl příjem. Je tedy logické, že tato zhoršená finanční situace bude mít dopad i na Vánoce. Sváteční výdaje tak budou průměrně o šestinu nižší. Lidé uvádějí, že omezí množství i ceny za dárky. To vnímáme jako odpovědnější řešení, než si na dárky půjčovat,“ objasňuje Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank.

Dárků bude méně, budou levnější i vlastnoručně vyrobené

Více jak čtvrtina Čechů (28 %) chce letos darovat méně dárků než v letech minulých, levnější dárky bude darovat 15 %. Oba tyto trendy jsou výraznější u žen. Řada mladých do 25 let dokonce plánuje některé z dárků vyrobit, připustil to každý šestý z nich. „Na druhou stranu vidíme i to, že koronavirová krize nedopadla na všechny skupiny obyvatel stejně. Polovina Čechů (54 %) letos neplánuje změnit přístup k nakupování vánočních dárků. Jedná se především o lidi starší 55 let a důchodce, jejichž příjmů se letošní změny nedotkly,“ říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank.

O průzkumu Platební zvyklosti Čechů od Sberbank

Kvantitativní výzkum z října 2020 provedený společností Ipsos analyzuje vztah české populace k novinkám v oblasti financí a mapuje platební zvyklosti Čechů. Proběhl prostřednictvím dotazování ekonomicky aktivních respondentů ve věku 18-60 let, byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 880 respondentů.

Sberbank CZ, a.s.

Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.