Covid srazil příjmy Čechů, pohoršila si třetina z nich

21.12.2020

Příchod pandemie koronaviru ovlivnil příjmy Čechů, třetina z nich si pohoršila. Příjem jim letos klesl v průměru o čtvrtinu. I to je možná jeden z důvodů, proč mnozí během pandemie změnili přístup k finančním produktům jako ke spoření, úvěrům, investicím a online bankovnictví. Nezvyklá situace přiměla některé domácnosti k efektivnější správě peněz. Češi si zvykli více používat online bankovnictví. Ve srovnání s předcovidovým obdobím jej více využívá každý čtvrtý (26 %). Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Sberbank o finanční situaci v domácnostech.

Stoupá zájem o spoření

Pokles osobních příjmů zaznamenal během pandemie každý třetí Čech. Se snížením výdělků začali někteří více spořit. Alespoň to vyplývá z průzkumu Sberbank, podle kterého nyní 15 % Čechů využívá spořicí účty více než před koronavirem. „S nastalou situací si část klientů začala uvědomovat důležitost finančních rezerv, které mohou právě v takových případech, jako je pandemie, využít. Spořicí účet je efektivnější možností, jak ukládat finance, které jsou kdykoliv k dispozici, než je nechat na běžném účtu,“ vysvětluje Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. Lidé také častěji využívají online bankovnictví, v průzkumu to uvedla čtvrtina z nich (26 %). „Zvýšený zájem o internetové bankovnictví evidujeme zejména u běžných požadavků. U klientů ale stále zůstává důležitá i možnost zajít si na pobočku, aby se mohli poradit osobně,“ dodává Radka Černá. Banky zaznamenaly nárůst zájmu i u kreditních karet. Téměř pětina respondentů (17 %) v průzkumu uvedla, že nyní používá kreditní karty častěji.

Se spotřebitelskými úvěry jsou Češi obezřetnější

Pokles Češi naopak uvádějí u jiných produktů. Menší zájem deklarovali o odložené platby (5 %) či kontokorent (6 %). I u spotřebitelských úvěrů jsou mnozí opatrnější. Z těch, kteří už nějaký úvěr čerpají, přiznalo 7 %, že další úvěr už by si nevzalo, vyplývá z průzkumu. „Současná situace v domácnostech je složitá. Obezřetnost je tedy na místě, což vnímáme pozitivně. I proto jsme přišli se spotřebitelským úvěrem s úrokovou sazbou 1,99 procent, která je srovnatelná se sazbami u hypotečních úvěrů. Uvědomujeme si, že nutnost půjčovat si ve společnosti nemizí, je třeba se ale rozhlížet po solidních podmínkách i společnostech,“ vysvětluje Radka Černá ze Sberbank. Zdrženlivost panuje i u investic, skoro každý desátý Čech (9,3 %) uvedl, že v současné době investuje méně než před koronakrizí.

O průzkumu Platební zvyklosti Čechů od Sberbank

Kvantitativní výzkum z října 2020 provedený společností Ipsos analyzuje vztah české populace k novinkám v oblasti financí a mapuje platební zvyklosti Čechů. Proběhl prostřednictvím dotazování ekonomicky aktivních respondentů ve věku 18-60 let, byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 880 respondentů.

Sberbank CZ, a.s.

Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.